Det här är sommarens godaste rulltårta. I det här receptet använder jag färska jordgubbar, men det går såklart att använda vilka bär man vill. Mascarponefyllningen går också att använda som fyllning till vanliga tårtor.
Rulltårta
3 ägg
2 dl strösocker
2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1/2 dl mjölk
Fyllning
Ca 300g limecurd/lemoncurd
125g mascarponeost
1/2 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
1,5 dl vispgrädde (rätt hårt uppvispad)
Några jordgubbar
- Sätt ugnen på 250 grader och förbered en plåt med bakplåtspapper.
- Rulltårtan. Vispa ägg och strösocker riktigt vitt och fluffigt.
- Blanda mjöl med vaniljsocker och bakpulver och vänd ner det i äggvispet. Rör sist ner mjölken. Bred smeten över bakplåtspappret och grädda längst ner i ugnen i ca 5 minuter. Låt tårtan svalna något och vänd sedan upp den på ett nytt bakplåtspapper påen bricka eller baksidan av en plåt. Dra försiktigt bort bakplåtspappret och låt tårtan svalna helt.
- Fyllning. Bred limecurd i ett tunt lager över tårtan.
- Vispa mascarponeost krämigt tillsammans med strösocker och vaniljsocker.
- Vispa upp grädden och vänd ner den i mascarponeosten.
- Bred fyllningen över limecurden. Skiva några jordgubbar över fyllningen och rulla ihop tårtan till en rulle. Lyft kanterna på bakplåtspappret som tårtan ligger i och vik samtidigt in änden på tårtan för att få en tight rulle. Avsluta så skarven kommer neråt.